İhracatımız

Bu toprakların mahsullerinin ve emekçilerinin ürünü olan rakılarımızı ve şaraplarımızı 30’dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Türkiye’nin en büyük yaş meyve ve sebze ihraç ürünü olan rakı üretimimiz sayesinde gastronomi ihracatçısıyız.

2004 yılında rakı ihracatı 1,2 milyon litreyken, uluslararası satış ve pazarlama aktivitelerine ağırlık verilerek, birçok Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen faaliyetler ile Yeni Rakı ve Tekirdağ Rakısı ailemizin ihracatı son 4 yılda 4 katına çıkmış ve 5 milyon litreye yaklaşmıştır. 2020 senesinde yapmaya başladığı yatırımlar ile özellikle Avrupa ülkelerindeki satışlarını %40'ın üzerinde büyüten Mey|Diageo’nun yerli markaları ile sağladığı kilo başı ihracat geliri ise Türkiye ortalamasının yaklaşık 7 kat üstünde 8,5 dolar olarak gerçekleşiyor. Pazar büyümesini yapılan organizasyonel değişikliklerle ve yurtdışı ayak izimizi artırarak destekledik. Hedefimiz, çift haneli büyümelerle önümüzdeki 5 yıl içerisinde ihracatımızı 3 katına çıkarmak.

Rakı İhracatımız

Rakı ihracatı, kurulduğumuz günden bu yana stratejilerimiz arasında önemli bir yere sahip. 2004 yılında rakı ihracatı 20 ülkeyle sınırlıyken, günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nden Japonya’ya, Avustralya’dan Almanya’ya kadar 30’dan fazla ülkeye ihracat yapılıyor. En büyük pazarlar arasında Almanya, İngiltere, ABD, Hollanda, Avusturya ve Fransa yer alıyor.

2020 senesinde yapmaya başladığı yatırımlar ile özellikle Avrupa ülkelerindeki satışlarını 40%'ın üzerinde büyüten Mey|Diageo’nun yerli markaları ile sağladığı kilo başı ihracat geliri ise Türkiye ortalamasının yaklaşık 7 kat üstünde 8,5 dolar olarak gerçekleşiyor. 2004 yılında rakı ihracatı 1,2 milyon litreyken, Uluslararası satış ve pazarlama aktivitelerine ağırlık verilerek, birçok Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen faaliyetler ile Yeni Rakı Tekirdağ Rakısı ailemizin ihracatı son 4 yılda 4 katına çıkmış ve 5 milyon litreye yaklaşmıştır. Pazar büyümesini yapılan organizasyonel değişikliklerle ve yurtdışı ayak izimizi artırarak destekledik. Hedefimiz, çift haneli büyümelerle önümüzdeki beş yıl içerisinde ihracatımızı üç katına çıkarmak.

Pandemi sürecinde ihracata hız vererek ülke ekonomisine katkısını güçlendirmeyi hedefleyen bir şirket olarak, 2020 yılında 3,5 milyon litre ürün ihraç ederek ülkeye 45 milyon dolar döviz kazandırdık. İhraç ettiğimiz rakıların %100 yerli girdiyle üretildiğini belirtmekten gurur duyuyoruz. “Yeni Rakı” markamız yalnızca Türkiye’de değil, dünya anasonlu içki pazarında da önemli bir konuma sahip. Uluslararası platformda önemli sektör raporlarından “IWSR 2019” raporuna göre, Yeni Rakı toplam litre hacmi bazında dünyanın 1 numaralı rakı markası.

Senelerdir İhracat Şampiyonuyuz

Rakı sofrasının adabı ve felsefesi evrenseldir. Bu toprakların mahsullerinin ve emekçilerinin ürünü olan rakılarımızı ve şaraplarımızı 30’dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Türkiye’nin en büyük yaş meyve ve sebze ihraç ürünü olan rakı üretimimiz sayesinde gastronomi ihracatçısıyız.