Likör

Tekel’in mirasçısıyız

Likör kategorisine ait üretimini gerçekleştirdiğimiz markalarımız Nazen ve Jest’ten oluşuyor.

Likör üretiminde tarımsal kökenli etil alkol kullanılır. Alkolün kökeni buğday, arpa, patates gibi tarımsal hammaddeler olabilir. Likörün hacmen alkol miktarı en az 15% olmalıdır. Meyve likörü üretiminde, üründeki %100’lük alkol cinsinden 100 litre alkol için en az 25 kg meyve kullanılması esastır. Likör üretiminde ise tarımsal kökenli etil alkol aroma vericiler, süt, süt ürünleri, meyve, şarap gibi tarımsal ürünlerle katkılandırılır, aromalandırılır, suyla seyreltilir, tatlandırılır ve dinlendirildikten sonra şişelenir.

Likör ana kategorisi, meyve likörü ve likör olarak ikiye ayrılır. Meyve likörü üretim aşaması şu şekilde özetlenebilir:

Likörün bazını oluşturan meyveler olgunlaşma döneminde hasat edilir, meyveler işlenir ve likör üretimine hazır hale getirilir.

Sonrasında tarımsal kökenli etil alkol ile meyve, meyve suyu, meyve kabukları gibi kısımlar işlenir ve aromaların üretilecek liköre geçmesi için maserasyon, distilasyon gibi çeşitli üretim teknikleri uygulanarak likör üretilir. Bu sayede elde edilen meyve likörü; suyla seyreltilir, tatlandırılır ve dinlendirildikten sonra şişelenir.

NAZENJEST

Yaklaşık 50 yıllık deneyimiyle şirketimizde votka, cin, likör ustası olarak çalışan Varol Usta; Medyascope’un “Bayramların Vazgeçilmezi Likör” videosunda Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri gelenek haline gelmiş, özel günlerde ve belirli içeceklerin yanında yer edinmiş likörün hikayesini anlattı.