Alaşehir Yenilikhane​

İnovasyona, kaliteye ve sürekliliğe önem veren bir şirket olarak, Alaşehir İçki Fabrikamızın içinde kurduğumuz Kraft Rakı Üretim Tesisinde deneme ve geliştirme çalışmalarını tamamlayarak Türkiye’nin ilk kraft rakılarını üretmeye başladık.

Yenilikhane​
 • Neden Alaşehir?

  Alaşehir gerek günümüzde gerek geçmişte Anadolu'nun en önemli bölgelerinden bir tanesi olmuş. Batı Anadolu için üzümün beşiği diyebileceğimiz bir bölge. Alaşehir'i de kapsayarak tüm Manisa, Türkiye bağ alanının %34'ünü oluşturuyor. Rakı için üzüm vazgeçilmez bir hammadde, hem kanununda hem de coğrafi işaretinde üzüm vurgusu çok net olarak yapılmış. Üstelik, rakıya karakterini veren anasonun yetiştiği bölge olan Denizli-Burdur'a da çok yakın. Alaşehir bizim ana üretim tesisimiz, dolayısıyla mikro tesis yatırımımız olan Yenilikhane'yi de burada kurduk.

 • Neden Alaşehir?
 • Yenilikhane nedir, neyi amaçlar?

  500 yıllık bir gelenek olan rakıyı geliştirmek, yenilemek, geleceğini şekillendirmek ve gelecek nesillere aktarmak için kurduğumuz kraft üretim tesisimizi de kapsayan bir rakı inovasyon ve deneyim merkezidir. Türkiye’nin ilk rakı araştırma, geliştirme ve inovasyon merkezi olma özelliğine sahiptir. Misyonunun içinde yenilemek var, o yüzden de adı Yenilikhane. Yenilikhane'de kraft üretimin temeli olan 500 Iitrelik iki imbiğimizle sizi tanıştıracağız: "Reyhan ve Saadet".

 • Kraft üretim nedir? Kraft rakı nedir?

  Kraft üretim özenle seçilmiş hammaddelerle, uzun sürelerde, ustalık gerektiren, zorlu ve limitli üretimlere deniyor. Rakı da “Yenilikhane" ile birlikte bu kraft dünyasına adım attı. Buradaki iki küçük imbiğimiz yeni ürünler denemek ve geliştirmek için çok önemli. Reyhan ve Saadet'in kraft rakı dünyasına iki hediyesi oldu: Yeni Rakı Uzun Demleme ve Yeni Rakı Giz. Ama elbette bunlar son olmayacak, yenilikler Yenilikhane'de hız kesmeden devam edecek.

 • Yeni Yolculuk nedir?

  Yeni Yolculuk, sektör profesyoneli ziyaretçilerin zenginleşerek dönüşeceği baştan sona bir deneyim. Bu yolculuk, fabrikada başlayıp içinde kraft üretim tesisimiz Yenilikhane'yi içeren, daha sonra da rakının bilimsel geleceği için çok önemli bir çalışma olan aroma çarkını da dinlendirme alanında ziyaretçilere aktardığımız ve bağların içinde bölgenin lezzetlerinden şef dokunuşuyla kurduğumuz bir rakı sofrası deneyimiyle taçlandırdığımız bir yolculuk.

 • Neden Alaşehir?
 • Kültür- sanata değer veren başka bir şirket mümkün mottomuzla Alaşehir Yenilikhane’de medya sanatçısı, yönetmen ve makine zekası estetiğinde öncü Refik Anadol’un “AI Data Sculpture:ISS, Hubble, MRO 2020- 2021” isimli eserini konumlandırdık.

  Makineler, sosyal ağlar, etrafımızdaki her şey veri kaydediyor diyor Anadol. Bu eser de aslında bunun farkındalığını yaratmak üzere milyon uzay verisinin yansımalarından oluşuyor. “Rakı” da bu eserle ortak kaderi paylaşan sosyal ve duygusal bir veri kaydedicisi, duygu hafızası gibi konumlanıyor.