Mey|Diageo’da Çalışma Hayatı

En Değerli Hazinemiz, Çalışanlarımız

Mey|Diageo olarak, ilham veren karakterler tarafından, nesiller boyunca inşa edilen değerler üzerine kurulduk. Tekel’in Alkollü İçkiler Bölümü’nün özelleştirilmesiyle 2004 yılında kurulan şirketimizde, o günden bugüne kadar emek veren çalışanlarımız ile yeni mezun gençler tek bir çatı altında üretiyor. Biz buna “kuşakların ortak emeği” diyoruz. Sektörün üstatları ile gençlerin bir araya gelerek ortaya çıkardıkları işleri; geçmişe saygı, geleceğe selam olarak değerlendiriyoruz. Çalışanlarımız, sadece iş bilgisi ve teknik uzmanlıklarıyla değil; ekip başarısına ve dayanışmaya olan inançları, sürekli öğrenmeye açıklıkları ve dinamik koşullara hızlı adaptasyonları ile de ön plana çıkıyor. Organizasyonumuza tutkuyla bağlı çalışanlar yaratmanın yolu; çalışanlarımızı yetkilendirmekten, onlara fırsatlar sunmaktan ve soru sormaya teşvik etmekten geçiyor.

Bütünsel Sağlık

Mey|Diageo olarak, çalışanlarımızın ve sevdiklerinin mutluluğunu ve refahını desteklemek için esenlik çalışmalarımızı 4 ana başlıkta konumlandırıyoruz: Sosyal, fiziksel, zihinsel ve finansal esenlik başlıkları altında çalışanlarımızın geri bildirimleri ve beklentilerini göz önüne alarak, “Esenliğin Yeni Hali” mottosuyla esenlik çalışmaları gerçekleştiriyoruz.  Çalışanlarımızın günün her anında destek alabilecekleri Kaliteli Yaşam Destek Hattı ile psikolojik destek, çocuk bakımı, sağlık, ebeveynlik ve birçok farklı konuda danışan gizliliği esasıyla uzman desteği sağlıyoruz. Global esenlik uygulamamız Unmind ile geliştirdiğimiz iş birliğiyle, çalışanlarımızın rahatlamak ve zihinsel esenliklerini desteklemek için online faydalanabilecekleri bir esenlik platformumuz da mevcut.

Değerlerimiz ve Kültürümüz

Şirket olarak en değerli gücümüzün insan kaynağı olduğuna inanıyoruz ve "Her Gün, Her Yerde Yaşamı Kutluyoruz!" prensibiyle takım arkadaşlarımıza ait her türlü başarının kutlandığı bir kurum kültürünü destekliyoruz. Bunu yaparken, değerlerimizi de her zaman takip ediyoruz: Müşterilerimize ve tüketicilerimize tutkuyla bağlıyız, Birbirimize değer veriyoruz, her zaman daha iyi bir noktaya ulaşmak için çabalıyoruz.  Yaptığımız işten ve bunu yapış şeklimizden gurur duyuyoruz.

Asıl Odağımız Anlam

Çalışanlarımıza “anlamlı” buldukları işi yaparken akışa kapıldıkları ancak bir rutinde kaybolmadıkları görevler sunmak en önemli önceliğimiz. Bu sebeple, çalışanlarımızın kişisel amaçları ve yaşam tutkuları üzerine çalıştıkları “amaç” atölyeleri düzenliyoruz.İşlerini severek yaptıkları, değer katabildikleri, hak ettikleri değeri gördükleri, kendi yeteneklerini hayata geçirebilecekleri bir çalışma ortamında, başarılarını ekip arkadaşlarıyla beraber kutlayabilecekleri fırsatlar sunuyoruz.

Gelişim Yolculuğu: Büyüme Zihniyeti

Sürekli öğrenme yaklaşımımızı desteklemek ve tüm çalışanlarımızın bireysel ve profesyonel gelişimine katkı sağlamak için, global eğitim platformumuz My Learning Hub (MLH) ve My Learning Hub Connect (MLHC) platformlarımız bulunuyor İşe yeni başlayan çalışanlarımızın işe uyum sürecini desteklemek için, işe başladıkları hafta içerisinde eğitimlerine MLH ve MLHC’den başlamalarını sağlıyoruz. Performans tutkumuz ve yeteneği güçlendirme hedeflerimiz ışığında, tüm çalışanlarımızın 7/24 online olarak erişebileceği eğitim platformları sunuyoruz. Bu platformlarla, çalışanlarımız yöneticileriyle yaptıkları gelişim ve kariyer sohbetleri doğrultusunda geliştirmek istedikleri yetkinliklerle ilgili farklı konu başlıklarındaki eğitimlere katılabiliyor ve bireysel öğrenme süreçlerini güncel kaynaklarla destekleyebiliyor. Kişiselleştirilmiş öğrenme içerikleriyle tüm çalışanlarımızın gelecekteki kariyer hedefleri doğrultusunda ihtiyaç duydukları becerileri online eğitim platformlarımızla geliştirmelerini amaçlıyoruz.