Sosyal Etkimiz

Mey|Diageo olarak, kurumsal sosyal sorumluluğumuzu yerine getirme hedefinin de ötesinde, “sorumlu bir sosyal kurum” olma hedefiyle var gücümüzle çalışıyoruz. Farklı coğrafyaların zenginliğini yansıtan çalışanlarımız, ilham veren liderlerimiz ve her birinden gururla bahsettiğimiz 200’den fazla markayı barındıran ürün portföyümüzle her gün bir öncekinden daha iyiye ulaşmayı hedefliyoruz.

İşimizden ve işimizi
yapış şeklimizden gurur duyuyoruz.

Tutkumuzu “Dünya’nın en iyi performans gösteren, en güvenilir ve saygın tüketici ürünleri şirketlerinden biri olmak” oluşturuyor. Bu tutkuyu hayata geçirirken, çalışanlarımıza, ekosisteme, topluma karşı sorumluluk hissediyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz bölgelede toplumsal gelişimi desteklemeyi ve çevreyi korumayı kendimize görev biliyoruz. Başarının sadece pazarlama, satış veya finansal verilere dayalı olmadığının bilincinde bir şirket olarak; yaşadığımız çevreye ve dokunduğumuz hayatlara önem veriyor, toplumumuzun değerlerine her noktada saygı gösteriyoruz. Tüm paydaşlarımıza karşı üzerimize düşen sorumlulukların sıkı takipçisi olarak işimizi en iyi şekilde yapma hedefiyle çalışıyoruz.

Ekosistem

Mey|Diageo olarak, kendimizi Türkiye ve dünyada gastronominin, tarımın, turizmin önemli bir bileşeni olarak görüyoruz. Bu ekosistemlerle dayanışma içinde olup, onlar ilerledikçe ve yükseldikçe hep beraber yükseleceğimize inanıyoruz. “Mey|Diageo ekosistemi” olarak nitelendirdiğimiz bütünü; çalışanlarımız, üzüm ve anason çiftçileri, gastronomi ve turizm sektörlerinde doğrudan ya da dolaylı olarak çalışan yüz binler oluşturuyor. Biz de bu değerli ekosistem için maddi-manevi destekler vererek, farklı faydalar sağlayan birçok dayanışma projesi gerçekleştiriyoruz. Çünkü biz, ancak dayanışma içerisinde olarak daha güzel yarınlara ulaşabileceğimizi biliyoruz.

Dayanışma Anlayışımız

Mey|Diageo olarak en çok önem verdiğimiz değerlerin başında "emeğe saygı” geliyor. Dayanışma anlayışımızın temelinde de bu felsefe yatıyor. Bu sebeple;

 • Kamuyla dayanışma -> Pandemi zamanında Karaman fabrikamızı mevsiminden önce açarak kolonya üretilebilecek düzeyde etil alkol tedariği sağladık.
 • Çiftçiyle dayanışma -> Pandemi döneminde çiftçinin karşılaştığı ekonomik tahribatı azaltmak adına, Elazığ’da ihtiyacımızın 2 katı üzüm satın alımı gerçekleştirdik.
 • Ana bölgede azalan üretimi artırmak amacıyla üreticilere tohum, mazot ve gübre desteği veriyoruz.
 • Müşterilerle dayanışma -> Siftah projesi kapsamında; pandemi zamanında kapanan mekânlar yeniden açıldığında birebir ziyaretler yaparak ilk masa rezervasyonlarını gerçekleştirdik. Mekân sahipleri çalışanlarına maaş ödeyebilsinler diye alacaklarımızı erteledik.
 • Tarım İşçileriyle dayanışma -> Türkiye’de tarım işçilerine aynı şartların sunulması konusunda öncülük ediyor, bağlarımızda çalışan kadın ve erkek emekçilere ayni koşulları sağlıyor ve aynı yevmiyeyi veriyoruz.
 • Manisa’daki mevsimlik işçilere ve ailelerine, pandemi döneminde ihtiyaç duyulan hijyen malzemelerini sağladık.
 • Sektör çalışanları -> Bartender’lar için özel bir proje geliştirdik ve kokteyl tariflerinden oluşan bir kitabı hayata geçirmek için kokteyl reçetelerini satın alarak onlara pandemi zamanında destek olduk.
 • Tiyatrolarla dayanışma -> Küçükçiftlik Park Bahçe Tiyatrosu etkinliklerinin tek kurumsal destekçisiyiz. Kültür-sanatın sürdürülebilirliğine verdiğimiz önemle, oyunculara ve tiyatrolara destek verdik.
 • Afet Dayanışması -> İzmir depremi, Marmaris Yangını, Elazığ depremi ve Tunceli yangınında bölgeye ihtiyaçları dahilinde destek olduk.
 • STK’larla dayanışma -> Derin Yoksulluk Ağı’nın destekçisiyiz. Pembe Hayat LGBTİ+ Kuir Fest’in ilk ve tek kurumsal destekçisiyiz. Listag, Erişilebilir Her Şey ve Blindlook ile iş birlikleriyle farkındalık yaratma çalışmaları gerçekleştirdik.
 • Çalışanlarla dayanışma -> Zoom üzerinden sanal paylaşım toplantılarıyla çalışanlarımızla iletişim halindeydik. Kaliteli Yaşam Destek Hattı’yla, çalışma arkadaşlarımızın ihtiyaçları dahilinde 7/24 ulaşabilecekleri bir sistemi entegre ettik.

İçki Tüketimi

Bilinçli içki tüketiminin önem ve hassasiyetinin farkında bir şirket olarak, kamu ve diğer kuruluşlarla iş birliği içerisinde üzerimize düşen sorumlulukları yerine getiriyoruz. Mey|Diageo olarak, markalarımızı yalnızca 18 yaşından büyük yetişkinlere sunmaya büyük bir özen ve hassasiyet gösteriyoruz. Aynı zamanda ekosistemimizde bulunan ve tüketiciye birebir dokunan bireyleri de sorumlu tüketim adına bilgilendirmeye özen gösteriyoruz. İçkili araç kullanımı, reşit olmayanların içki kullanması ve aşırı içki tüketimi de dahil olmak üzere, içkilerin aşırı tüketiminden kaynaklanan sorunlarla mücadele edecek programlara, uygulamalara ve politikalara destek veriyoruz. Tüketicilerimizi, içki tüketmek veya tüketmemek konusunda sorumluluk sahibi kararlar vermeye teşvik ediyor ve sadece Türkiye’de değil, Diageo çatısı altında dünyanın her yerindeki çalışanlarımızdan da aynısını bekliyoruz. Türkiye, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) “Bir Bakışta Sağlık 2019” (Health at a Glance) raporunda, kişi başına en az içki tüketen ülkeler arasında yer alıyor. Mey|Diageo ve Diageo olarak, aşağıdaki konularla ilgili etki yaratabileceğimiz üç alana odaklanıyoruz:

 • Farkındalığı artıracak girişimlerin uygulanabilirliğini sağlamak ve içkinin aşırı tüketiminden kaynaklanan kullanımın yarattığı sorunları "Sıfır tolerans" ile en aza indirmek için kamu ve diğer kuruluşlarla birlikte çalışarak tutum ve davranış değişiklikleri yaratmak.
 • Sorumluluk sahibi bir pazarlama anlayışı geliştirmek adına, şirket ve sektör genelinde yüksek standartlar belirlemek ve her alandaki müşterilerimize ve iş ortaklarımıza markalarımız hakkında faydalı bilgiler sunmak.
 • Etkili ve hedef odaklı, gerçek verilere dayanan içki tüketimine ilişkin düzenlemelere destek vermek ve küresel, bölgesel ve ulusal seviyelerde paydaş diyalogunun oluşmasını teşvik etmek. Tüm bu konular hakkında daha fazla bilgiye, Diageo Sustainability & Responsibility raporundan ulaşabilirsiniz

Sorumlu Pazarlama Anlayışı

Sorumlu pazarlama anlayışımız çerçevesinde en yüksek standartlara ulaşmayı hedefliyor ve markalarımızın tüketim yaşı üzerindeki yetişkin bireyler tarafından sorumluluk bilinciyle tüketilmesi için gerekli bilgileri onlara aktarıyoruz. Markalarımıza dair araştırma, geliştirme ve pazarlama faaliyetlerimizi, Diageo'nun Pazarlama Prensipleri (The Diageo Marketing Code) çerçevesinde hassasiyetle yürütüyoruz. Çalışmalarımızı, kendi belirlediğimiz öz denetim kurallarımıza ek olarak, faaliyet gösterdiğimiz alkollü içecek sektörünün tabi olduğu ilgili mevzuatlara tam uyum içerisinde gerçekleştiriyoruz. Piyasaya arz ettiğimiz bütün markalarımızın etiketlerinde, ürün danışma hattımızın iletişim bilgileri yer alıyor. Tüketiciler 444 46 39 numaralı hattımızı arayarak ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgiye kolayca ulaşabiliyor. Ürün etiketlerimizde, tüketicilerin doğru şekilde bilgilendirilmesi adına, tüm yasal yükümlülüklere uygun bir şekilde, alkol içeriği ve sorumlu tüketime yönelik bilgiler de yer alıyor. “Kararında İçiniz" logomuz, üreticisi ve ithalatçısı olduğumuz tüm markalarımızın etiketlerinde yer alıyor. Ayrıca, Diageo’nun Diageo Alkollü İçecek Bilgilendirme Politikası (DABIP) adı verilen tüketici bilgilendirme politikasını da benimseyerek, faaliyetlerimizi bu doğrultuda yürütüyoruz.