8 Mart'ın Düşündürdükleri

Bu hafta toplumsal cinsiyet dengesi farkındalığını artırmak için birçok etkinlik düzenlendi. Ben de, 5 Mart günü önce üyesi olduğum Yanındayız Derneği’nin bir etkinliği olan Berber Dükkanı Sohbetleri için Murat Yeşildere ve Bahadır Kaleağası ile birlikte Vodafone Genel Merkezi’ndeydim. Hem bizi misafir ettikleri için Vodafone’a hem de sahne ortaklıkları için Murat ve Bahadır Beylere çok teşekkür ederim. Yine aynı gün, Esin Avukatlık Ortaklığı’nın düzenlediği, İş’te Kadının Güçlendirilmesi etkinliğinde, Duygu Turgut yönetiminde düzenlenen panele Ebru Özdemir ve Ayşem Sargın ile beraber katkıda bulunmaya çalıştım. Bu vesile ile Duygu Hanıma, Ebru Hanıma ve Ayşem Hanıma da çok teşekkür ederim. 

Her iki konuşmamda da altını çizdiğim konu, toplumsal cinsiyet dengesinin fırsat eşitliğinin önündeki engelleri kaldırarak sağlanacağı ve bunun için de cinsiyete dayalı ayrımcılığa neden olan her türlü engel ve önyargıyla mücadeleye erkeklerin konuşarak değil, eyleme geçerek aktif olarak katılması gerekliliği oldu. 

Birleşmiş Milletler Global Compact imzacısı olan Mey Diageo, global ölçekte 2030 yılı için koymuş olduğumuz yönetim kademesinde %50/50 dengeli temsil hedefini, 10 yıl öncesinden Türkiye'de yakalamış bulunuyor ve biz bununla gurur duyuyoruz. Ama bu konuya sadece bir “hedef” olarak bakmayı doğru bulmuyorum. Cinsiyet dengesi bir hedef değil, bir insan hakları konusudur. Ülkemizde refahı, mutluluğu, özgürlüğü artırmanın, sürdürülebilir bir kalkınma yaratmanın ve iyi yönetim oluşturmanın da temelidir aslında. Bunun için düşünce yapımızı değiştirmek ve dünyaya toplumsal cinsiyet dengesi penceresinden bakabilmek lazım. 

Değişim elbette tek taraflı bir kavram değil. Değişimin gerçekleşeceği ekosistemin bütün paydaşlarının iletişebilmesi de çok önemli. O yüzden sadece erkeklerin ya da sadece kadınların kendi içlerinde konuşmasıyla bir yere varamayız. Değişimi ancak birlikte başarabiliriz. 

Bu vesileyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, dünyaya toplumsal cinsiyet dengesi penceresinden bakabilen her bir bireyi ve her bir şirketi alkışlıyorum.