Milliyet / Milliyet Sanat'tan Cumhuriyet'e armağan

15 Aralık 2023

Milliyet Sanat'tan Cumhuriyet'e armağan

Milliyet Gazetesi ve Türkiye'nin en köklü kültür sanat dergisi Milliyet Sanat'ın iş birliğiyle düzenlenen "Atatürk'ü Anlamak" başlıklı konser önceki akşam İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleşti. Cumhuriyetimizin 100. yılında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü müzikle anlatmayı ve anlamayı hedefleyen coşku yüklü konserde Cihat Aşkın, Cana Gürmen, Faik Mansuroğlu ve Burcu Hancı, Atatürk'ün sevdiği Türk ve yabancı bestecilerinin yeniden düzenlenmiş eserlerini seslendirdi.

Sarı Zeybek'ten Özleyiş'e...

Atatürk'ün, Cumhuriyetin ilk yıllarında yaptığı müzik reformunu, müzik sevgisini ve ülke için koyduğu hedefleri içeren anlatımlı konserde hem Türk hem de yabancı bestecilerinin yeniden düzenlenmiş eserlerine yer verildi. Konserde Cihat Aşkın kemanıyla ve Cana Gürmen piyanosuyla, "Bülbülüm Altın Kafeste", "Sarı Zeybek", "Özleyiş", "Hasretinle Yandı Gönlüm" gibi eserlerini, Wolfgang Amadeus Mozart ve Ulvi Cemal Erkin gibi ölümsüz isimlerin bestelerini seslendirdiler. Konserde aynı zamanda anlatıcı görevini de üstlenen Aşkın, her parçadan önce çalınacak eserin Atatürk için önemi üzerine yaptığı açıklamalarla konseri daha anlamlı hâle getirdi. Cihat Aşkın, anlattığı anekdotlarla ulu önderin, henüz Kurtuluş Savaşı devam ederken bile yalnızca yeni bir ülke kurmak için değil, aynı zamanda toplumun kültürel gelişimini sağlamak için de ne kadar önemli adımlar attığına dikkat çekti.

Mey|Diageo'nun katkılarıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin mekân sponsorluğunu üstlendiği konserde konuşan Milliyet Sanat Dergisi Yayın Yönetmeni Filiz Aygündüz, Abdi İpekçi'nin öncülüğünde kurulan derginin 51 yıldır Türkiye'nin sanat hafızasını oluşturmaya devam ettiğine dikkat çekti. Milliyet gazetesi ve Milliyet Sanat'ın, Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları kapsamında yıl boyunca çok sayıda etkinliğe imza attığını belirten Aygündüz "Bu kutlamaların devamında, gazetemizin genel yayın yönetmeni Özay Şendir'in yönlendirmesiyle Cumhuriyet'i, Milliyet ve Milliyet Sanat için çok önemli olan İzmirlilerle birlikte de kutlamak istedik" diye konuştu. Sanat Yönetmenliğini Kemal Küçük'ün üstlendiği "Atatürk'ü Anlamak" konserine, Ankara Devlet Opera ve Balesi solistlerinden tenor Faik Mansuroğlu ve Türkiye'nin önemli soprano sanatçılarından Burcu Hancı iki arya ile katıldı.