Oksijen Gazetesi / Yedi büyük viskinin üretimi Beypınar'a emanet

22 Aralık 2023

Yedi büyük viskinin üretimi Beypınar'a emanet

Ali Kayalar

Duygu Beypınar artık viskinin kalbi İskoçya'da Talisker, Lagavulin, Oban, Caol Ila, Glenkinchie, Brora/Clynelish ve Singleton markalarının üretiminden sorumlu

İngiliz alkollü içecek devi Diageo'nun geçen yıl Mey|Diageo'dan İskoçya'ya getirdiği Duygu Beypınar, şimdi de şirketin malt distilasyon operasyon direktörlüğü görevine geldi. Yani Diageo çatısı altındaki "premium" viskilerin üretim operasyonlarını yönetecek. Talisker, Lagavulin, Oban, Caol Ila, Glenkinchie, Brora/Clynelish ve Singleton markalarından sorumlu olacak olan Beypınar'a rakı üretiminden viskinin bu prestijli koltuğuna uzanan yolculuğunu sorduk.

Bu yeni görev ne anlama geliyor?

Özetle, malt viski damıtımhaneleri ve maltlama tesislerinden oluşan toplam 15 farklı fabrikadan sorumlu olacağım. Türkiye'de uzun yıllar rakı üzerine çalıştıktan sonra şimdi de malt viskilerle ilgili çalışmalar yapacağım için heyecanlıyım. Bir Türk kadını olarak, bir Cumhuriyet insanı olarak, bu görevi almak benim için büyük bir gurur.

Daha önce görüştüğümüzde Türkiye'ye özgü bazı tecrübelerinizi de İskoçya'ya taşımak istediğinizi söylemiştiniz. Buna fırsat bulabildiniz mi?

Evet, ilk yaptığım şey çalışma alanındaki kültür benzerliklerini ve farklılıklarını anlamak oldu. Biz Türkler hızlı ve pratik düşünebilen, kararları hızlı alabilen, dinamik bir yapıya sahibiz. Ayrıca bu uzun yıllar rakı ve kraft rakı konsepti üzerine edindiğim uzmanlık ve yenilikçi bakış açısıyla, Türkiye'de edindiğim bu tecrübeleri özellikle büyük proje yönetimlerinde kullanıyorum.

İçki üretimi, üretim kültürü hakkında orada gördüklerinizi anlatabilir misiniz?

İskoçya'da içki üretimi ve kültürü çok köklü. Bu kültürü gündelik hayatta her noktada hissedebiliyorsunuz. Bilime çok önem veren bir toplum olduklarından köklü bilimsel araştırmalar yapıyorlar. Eğitimsel tadım aktiviteleri, farklı damıtımevlerini tanıtacak turlar gerçekleştiriyorlar. Bu konuda kendisini geliştirmek isteyenler için konuya özel okullar, yüksek lisans programları var. Aslında içki onlar için adeta bilim, kültür ve sanatın birleşimi gibi.

İlk önce Cameronbridge Damıtımevi'ne gitmiştiniz..

Cameronbridge, İskoçya'nın en büyük hububat viskisi üretim tesisi. Yıllık tahıl viskisi üretimi yaklaşık 100 milyon litre. Özellikle Johnnie Walker'ın önemli harmanlarında bulunuyor. Ayrıca Gordon's, Tanqueray, Smirnoff'un da üretildiği fabrika. Burada sürdürülebilirlik anlamında yapılan iyileştirmeler de global anlamda büyük etkiye sahip oluyor. Fabrika o kadar büyük ki üretimin sürekliliği için ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak için gereken elektrik kapasitesiyle küçük bir yerleşim yerini aydınlatabilirsiniz. Tabii ki bunu sağlamak için yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde olmanız gerekiyor.

Isle of Islay küçük ve harika bir ada. Yeni göreviniz kapsamındaki Lagavulin ve Caol Ila gibi markaların da fabrikalarının bulunduğu Islay'nın İskoç viskisindeki rolü nedir?

Adada, dünya çapında bilinen çok ünlü damıtımevleri bulunuyor, özellikle peat (turba kömürü) kullanarak ürettikleri viskileri çok ünlü. Islay adası, farklı coğrafi yapısı sayesinde viski dünyasına her zaman yeni tatlar kazandıran bir yer. Ada ayrıca, doğal güzellikleri, doğa yürüyüşleri ve kuş gözlemleri için de mükemmel bir yer. Adaya artık çok sık seyahat edeceğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.

"Topraktan kadehe kadar her alanda kadınların izi var"

Diageo CEO'su Debra Crew, operasyon direktörü Fiona Jones, Johnnie Walker baş harmancısı Emma Walker ve şimdi de siz. İskoç viskisi üretiminde kadınların yükselişi hakkında ne söylemek istersiniz?

Son yıllarda içki dünyasında kadınların her alanda yükselişini görüyoruz. Cumhuriyet'in 100. yılını kutladığımız böylesine önemli bir yılda yeni görevime başlayacak olmak benim için anlamlı bir tesadüf oldu. Yurtdışındaki yetenekli birçok Türk mühendisle birlikte, Atatürk'ün bize açtığı çağdaş uygarlık yolunda gençlerimize örnek ve ilham olabilmeyi umuyorum. Kariyerimin ilk yıllarından bu yana, Türkiye'de kadın çalışanlar için cam tavanı bulunmayan bir şirket olarak tanınan Mey|Diageo'da görev yaptığım için çok şanslıyım. Bu kültürle yetiştiğim için de gerçekten istedikten ve çaba gösterdikten sonra her şeyi başarabileceğimize inanıyorum. Bu ülkenin yetiştirdiği bir Türk mühendisi olarak, güçlü Türk kadınına yakışan da budur diye düşünüyorum.

Kadınlar neyi değiştiriyor?

Bence kadınların dokundukları her alanı olduğu gibi hayatı da cesaretle değiştiriyor ve modernleştiriyor olmaları, ülkemiz için en büyük itici güçlerden biri. Biz kadınlar her alanda vanz. Kendi sektörümden örnek verecek olursam topraktan kadehe her alanda kadınların izlerini görebiliyoruz. Örneğin Türkiye'de tarımsal üretimde kadın iş gücü oldukça yüksek oranda, keza üzüm yetiştiriciliğinde de öyle... Rakı üretiminde de kadınlar çalışıyor. Anasonun tarlada toplanmasından bağlarda üzümlerin kesilmesine kadar, tarımın her alanında yoğun şekilde çalışıyorlar. Kadınların yaptıkları işe verdikleri önem, hassas yaklaşımları, detaycılıkları ve kalite odaklı bakış açıları bu noktada ön plana çıkıyor ve iş sonuçlarına pozitif olarak yansıyor. Diğer bir deyişle, kadınların tüm iş dünyasına olduğu gibi bizim sektörümüze de çok önemli katkıları var.

Kimdir?

İstanbul Üniversitesi kimya mühendisliği mezunu. Kariyerine Mey|Diageo'nun Alaşehir Suma Fabrikası'nda üretim mühendisi olarak başladı.

2018-2022 yılları arasında Mey Diageo Kalite, Teknik ve İnovasyon Kıdemli Müdürü olarak görev yaptı. Alaşehir Yenilikhane Deneyim Merkezi'nin açılış sürecine ve Rakı Duyusal Çemberi'nin oluşturulmasına liderlik etti. Ağustos 2022'de Diageo İskoçya bünyesinde yer alan Cameronbridge Distillery'e İş Geliştirme Müdürü olarak atandı. 1 Aralık 2023 itibarıyla Diageo bünyesinde Malt Viski Operasyon Direktörlüğü görevini üstlendi.