Ceo Life / Bir Tane Hayatımız Var

01 Ocak 2023

Arcadia Vineyards Kurucusu Zeynep Arca, "Çağımızın en büyük hastalığı olan endişe, artık bir manipulasyon aracı olarak kullanılıyor. Bu, daimi endişe hali olanı olduğu gibi görmeye engel oluyor. Farkındalık, yüzyıllardır uygulanan bir Budist öğretisiyken son yıllarda iş dünyası tarafından da keşfedildi. Zihnimizi şimdi ve burada olana odaklayınca endişeden arınıp daha net bir görüş kazanmak mümkün. Geleceğe dair kişisel seçimlerimi elimden geldiğince farkındalıkla yapmaya çalışıyorum. Bu da beni toprakla çalışmaya yönlendirdi" sözleriyle VUCA'yı yönetme formülünü anlatıyor.

AKILCI TAKTİKLER

Hopi CEO'su Yalın Özcan, bu tarz dönemlerin iş dünyası için tehditler kadar fırsatları da barındırdığı düşüncesinde. Özcan, bu dönemlerde, büyümeyi başaran şirketlerin merkezinde teknoloji olduğunu, bilgi teknolojilerini etkin kullanmanın fırsatlar kazandıracağına dikkat çekiyor. Özcan, 'Başkalarının hayatından ders alın. İnsan, bütün hataları kendi yapacak kadar uzun yaşamıyor' cümlesi ne kadar doğru. VUCA dünyasında doğan ve büyüyen neslin daha deneyimli olduğu için değişimi, farklılıkları, zorlukları, belirsizlikleri ve karmaşayı bize göre daha iyi yöneteceği görüşündeyim" diyor. Goldmaster Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sibel Bora, belirsizlik içinde yaşamaya çalışmanın dayanıklılık ve sabır gerektirdiğini söylüyor. Bora, bu tip ortamlarda attığı adımları şöyle aktarıyor: "İyimser yönümü dışarıdan bakıldığında hissedilebilecek kadar geliştirmemin,davranışlarımın ötesinde kullandığım sözcüklerin de yapıcı ve pozitif olmasının olağanüstü yapıcı etkisinin duygusal dünyama iyi geldiğini hissediyorum."

Doğan Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selcen Gür ise "Psikolojik sağlamlığımızı güçlendirdiğimiz ölçüde kriz ve belirsizlik ortamlarında aklı selim karar alabilir ve önümüzü göremediğimizde ayakta kalmayı başarabiliriz. Belirsizlikle savaşmak yerine kontrol edebileceğimiz alanlarda kendimizi geliştirmemiz daha makul bir çözüm" yorumunu yapıyor.

Silk & Cashmere CEO'su Ferhat Zamanpur, "İş-yaşam dengesinin kurulması şart. Es/aile, dost, spor, eğlence ve dinlenmeye ayırdığımız vakti tamamen kesmeyip, bu dengeyi elimizden geldiğince koruyup, sürdürülebilir liderler olabilmek görevimizin bir parçası" diyor.

"BİR TANE HAYATIMIZ VAR"

Levent Kömür MEY DIAGEO GENEL MÜDÜRÜ

YENİ TANIM "BANI"

VUCA, gerçek ötesi dünyada yeni bir hale evrildi. Bunu BANI kısaltmasıyla tanımlıyorlar. Şöyle: Artık dünya oynak olduğu için çok daha kolay kırılır yani gevrek (brittle), belirsiz olduğu için daha endişe dolu (anxious), karmaşık olduğu için doğrusal olmayan (non-linear) ve bulanık olduğu için de anlaşılmaz (incomprehensible) bir hal aldı. Biz de bu 4 sifata yani VUCA'nın sonuçlarına göre pozisyon almalıyız. Örneğin dünya gevrek (brittle) olduğu için çeşitlilik öne çıkıyor, sistem ne kadar çeşitli ve kapsayıcı olursa o kadar az kırılgan oluyor. Doğrusal olmayan bir dünyada da bildiğimiz sebep- sonuç ilişkisinin geçerli olmadığının bilincinde olmak ve bildiklerimizi unutmak durumundayız.

ÖZGÜRLÜK- ZORUNLULUK

Bir tane hayatımız var. İş- özel hayat dengesinden çok, hayatımızdaki özgürlükler- zorunluklar dengesini oturtmamız önemli. Ben hayatımın hiçbir döneminde öngörünün çok, belirsizliğin az olduğu bir coğrafya veya şartta bulunmadım. İnsan türü doğayı kontrol etmek ve belirsizliklerin menfi sonuçlarını yönetmek için dayanışma ve büyük ölçekli örgütlenme meziyetini kullandı. Benim için de bu, daha fazla dayanışma ve örgütlenme demek.