NB Ekonomi/Hem çiftçi, hem sanayici kimliğiyle faaliyet

28 Aralık 2023

Hem çiftçi, hem sanayici kimliğiyle faaliyet yürütüyor

1862 yılında kurulmuş olan İnhisarlar İdaresi ile başlayan öyküde TEKEL, alkollü içkiler bölümünün özelleştirilmesi sonucu, 2004 yılında Mey İçki olarak yoluna devam etti. Çiftçilik yapılanmaları hemen akabinde, 2005 yılı itibariyle başlatıldı.

2011 yılında, yaklaşık 180 ülkede ticari faaliyeti ve 80 ülkede bölge ofisi bulunan, dünyanın en büyük ve lider alkollü içki üreticisi Diageo’nun çatısı altında giren Mey İçki'nin, Mey I Diageo olarak Türkiye'de 8 fabrikası ve 1.000'i aşkın çalışanı var. Şirket aynı yıl Çiftçi Belgesi de aldı. O günden bu yana önceliğini süreklilik, kalite ve inovasyona veren şirket 2023 (Ocak Temmuz) NielsenIQ Perakende Raporu'na göre gıda ve içecek kategorisinde Türkiye'nin en büyük 7'nci, şirket unvanını taşıdı. Kurulduğu günden bu yana da 'geçmişin değerlerini koruyarak geleceğe taşıyan' bir şirket olma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Mey I Diageo yaptığı Ar-Ge çalışmalarının da etkisiyle ürün ve marka sayısını artırdıyor. Türkiye'nin ISO 9001 belgeli ilk rakı üreticisi ve ISO 22000 belgeli ilk şarap üreticisi unvanlarıyla portföyün de birçok çeşit distile alkollü içki ve şarap markası barındırıyor.

Yüksek alkollü içki sektöründe çevre ve yönetim sistemi ISO 14001 standardını uygun olarak belgeleyen firma olarak öne çıkan Mey I Diageo, faaliyetlerini sürdürürken kurumsal sosyal sorumluluğunu yerine getirme hedefinin ötesinde, "sorumlu bir sosyal kurum" olma hedefiyle hizmet üretiyor. Kurulduğu günden bu yana çiftçi, esnaf, dağıtım kanalları, yan sanayi, turizm ve hizmet sektörleriyle geliştirdiği doğrudan ve dolaylı ilişkiler aracılığıyla yüz binlerce kişinin geçimine katkıda bulunuyor. Mey I Diageo, 'tohumdan kadehe kadar sürdürülebilirliğe öncülük etme' prensibiyle çıktığı yolda, ülkesi ve gezegen üzerinde yarattığı olumlu etkiyi her yıl artırmayı hedefledi. Tarıma dayalı endüstrinin bir temsilcisi olan, hem çiftçi hem de sanayici bir şirket olarak sürdürülebilir ekonomiye hizmet eden şirket, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2'nci yüzyılında da faaliyetlerini toplumu, kültürü, sanatı, eğitimi, üretimi ve gelinen son teknolojiyi korumanın ötesinde daha yüksek bir değer ortaya koyma hedefi ve köklerinden aldığı güçle ileri dönüştüren bir kurum olarak sürdürmeyi taahhüt ediyor.